Név

Családnév

A Cseszneky név, melyet a család különböző írásmóddal évszázadok óta visel egyértelműen a Csesznek helynévből származik. Veszprém megyében, a Bakonyban ma is megcsodálhatjuk Csesznek várának festői romjait. A falu és a vár első, 13. századból ismert elnevezése Cezneyc volt. Maga az elnevezés a szláv királyi hivatalt viselő személy jelentésű čestnik köznévből származik. A középkor folyamán Cesnek, Cheznek, Chesnek, ezt követően többnyire Csesznek és Csesznegh alakok között ingadozott a nyelvhasználat. Ennek megfelelően a család neve is kezdetben latinos de Cheznek alakban fordul elő, majd Chezneky, Chieszneky, Cesneki, Cesneky, Czeznegi, Cseszneki és Cseszneghi formában is íródott. A honlapon az egységes Cseszneky írásmódot használjuk.

A család neve horvát szövegekben Česnegić és Česnegradski alakban is előfordul.

Érdemes megjegyezni, hogy a középkorban több Csesznek nevű település is létezett Magyarország területén, s közülük a Pozsega vármegyei a családról vette a nevét. 15. századi oklevelek tanúsága szerint Pozsega vármegyében több Csesznek is volt: Felsewchesnek, Kezepchesnek és Alsowchesnek, melyek Migalóccal együtt Négy-Csesznek néven voltak ismeretesek. A Hunyadiak korában a Magyar Királysághoz tartozott egy másik Csesznek is, a ma szerbül Čestinnek nevezett várrom Kragujevac mellett található.

Csesznek romjai

Előnevek

A Cseszneky család az évszázadok során mindenkori birtokai és címei alapján különböző nemesi előnevekkel élt. A leggyakoribbak az alábbi predikátumok voltak: csesznek(vár)i, enesei, csécsényi, kisbaboti, szentkátai, kisbudafai, tejfalusi, nemesvarbóki, milványi, nicopolisi és Monte-Carmeló-i.

 

Címek és rangok

Örökös bakonyi erdőispán: 13. század.

Királyi adomány Gönyűre: 1244. Bána nembéli Mihály.

Anjou-hűbér: 13-14. század.

Új adomány: 1403.

Királyi adomány Kisbabotra: Bécs, 1534. november 14. Cseszneky György.

A Lateráni Szent Palota grófja: 1547 előtt: Cseszneky György.

Vörös pecsétviasz használatának joga: Prága, 1597. augusztus 12. Cseszneky Mátyás.  

Címereslevél: Bécs, 1626. március 8. Cseszneky Benedek és felesége,   budafalvi Kánya Sára, sógoraik, Patonyi Jakab és felesége, Kánya Anna, valamint Kánya Boldizsár és nővére, Erzsébet. Bécs, 1718. április 15. Cseszneky Éva és férje, Kalocsay György valamint gyermekeik: Pál, Éva és Terézia.

Grófi rang horvát jóváhagyása: 1941. 

Címek és rangok dinasztikus megállapítása: 1943.

Grófi rang megerősítése és hercegi rang Mangkualaman (Pakualaman) Királyságban: 2023.